Bugun...Çocuğunuz İnternet Bağımlısı mı ?

Çocuğumu telefon bağımlılığından nasıl kurtarabilirim ?.

facebook-paylas
Tarih: 10-04-2021 03:11

Çocuğunuz İnternet Bağımlısı mı ?

Çocuğumu telefon bağımlılığından nasıl kurtarabilirim ?. Uzman Psikolog Merve Keser'den altın tavsiyeler.

Elinden telefon, tablet alındığında ağlama krizi geçiren, sabahtan akşama kadar ekrandan gözünü ayırmak istemeyen çocuklara ailenizde, çevrenizde mutlaka denk gelmişsinizdir. Ebeveynler bir yandan çocuklarının telefonla haşır neşir olmasını istemezken bir yandan da o boşluğu neyle dolduracağını bilemiyor.

Parem Psikoloji Merkezi'nden Uzman Klinik Psikolog Merve Keser'e göre, Bağımlılık, zevke neden olan madde veya davranış üzerinde kişinin kontrolü kaybetmesi, kişinin bağımlısı olduğu şeye ulaşamadığında yoksunluk yaşaması olarak tanımlanabilir. Bağımlılığın pek çok türü bulunmaktadır. Evet bu durum teknoloji bağımlılığı olarak tanımlanmaktadır ve beyinde madde, alkol bağımlılığı ile benzer etkiler oluşturmaktadır.

Bağımlılığın birçok işareti vardır;

Telefonda geçirilen süre konusunda zaman yönetiminin zayıflaması ve çocuğun intenette, telefonla daha fazla zaman geçirmeye ihtiyaç duyması, Günlük rutin işlerin yapılmasında zorluk yaşanması, sorumlulukların ihmal edilmesi,
Sosyal izolasyon, aile ve arkadaşların ihmal edilmesi,
Telefonun duygusal rahatlama aracı olarak kullanılması,
Fiziksel olarak yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, sırt ve boyun ağrıları, gözlerde yanma, kızarıklık, uyku problemleri bağımlılığın habercisi olabilir.

Çocuğu bağımlılıktan kurtarmak için :

Öncelikle bağımlılığın biyolojik bir zemini olduğunu ve bu problemin sadece çocukla ilgili olmadığını bilerek sürece başlamalıyız.

Aileler çocukta bu durumu fark ettiklerinde psikolojik destek alma konusunda vakit kaybetmemeli.

Çocukla birlikte geçirilen sürede çocuğun pozitif özellikleri ön planda olmalı.

Çocukla kaliteli vakit geçime konusunda çaba gösterilmeli. Birlikte maça gitmek, basket oynamak gibi çocuğun keyif alacağı etkinlikler planlamalı.

Bağımlılığın dopaminerjik sistemle ilişkisinden söz etmiştik. Sporun dopaminerjik sistem üzerinde düzenleyici etkisi olduğunu biliyoruz. Çocuk ilgi duyduğu bir spor alanına yönlendirilebilir . Akranlarıyla daha fazla zaman geçirebileceği zeminler hazırlanmalı.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI