Bugun...Ege'de Gerilimin Sonucu Nereye Varacak

Türkiye-Yunanistan ilişkileri karşılıklı açıklamalarla bir kriz döneminde.

facebook-paylas
Tarih: 16-06-2022 23:39

Ege'de Gerilimin Sonucu Nereye Varacak

Türkiye-Yunanistan ilişkileri karşılıklı açıklamalarla bir kriz döneminde. İki ülke arasındaki en büyük sorunlardan biri Ege denizi ve adaların silahsızlandırılması konusunda zirve yapmış durumda.

Yunanistan’ın Lozan ve Paris antlaşmalarından doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirten Türkiye’den ise en sert açıklama geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki adalarını silahlandırdığını belirterek, "(Atina'yı) Aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz" dedi.

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. G. Pınar Erkem, Yunanistan’ın kendi iddialarını meşrulaştırma çabası içinde olduğunu söylüyor.

Doç. Dr. G. Pınar Erkem, Türkiye’nin ise Ege’deki haklarını, geleneksel dış politikasına uygun şekilde koruma gayreti içerisinde olduğunu düşünüyor. ''Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan sorunlar, iki ülkenin ilişkilerinin temel anlaşmazlık noktalarında gerçekleşmekte, bu bakımdan bir yenilik yok, fakat Yunanistan’ın konuyu uluslararası toplumun gündemine getirmesi ve bu düzlemde konjonktürün Türkiye aleyhine olması Türkiye açısından dezavantajlı olduğu bir durum yaratıyor.

Türkiye’nin geleneksel olarak politikası karşılıklı müzakere ile iyi niyete dayalı bir şekilde sorunu çözmek iken, Yunanistan özellikle AB üyeliğini kullanarak ve uluslararası lobi gücünü arkasına alarak bir çözüme ulaşma yanlısı.

Kıbrıs konusunda da aynısını yaptığına şahit olmuştuk, Kıbrıs sorununu Türkiye ile Yunanistan arasında bir sorun iken bir AB sorununa dönüştürdü. Ege sorununda da aynı politikayı izlediğini görüyoruz. Yunanistan’ın bağımsızlığından itibaren büyük güçlerin desteğini alarak sorunlarını çözme politikasının yeni bir perdesini izliyoruz.

Türkiye’deki yönetime yönelik özellikle demokrasi açısından eleştirilerin olduğu bir dönemde, ABD’de liberal Başkan Biden’ın iktidarda olmasını da bir fırsat olarak kullanan Yunanistan’ın, kendi iddialarını meşrulaştırma çabasında olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin ise Ege’deki haklarını, geleneksel dış politikasına uygun şekilde koruma çabasında olduğunu görmekteyiz.''

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine başlamasıyla iki ülke arasında gerilimin tırmanabileceğini ifade eden Prof. Dr. Ali Poyraz Gürson ise, Türkiye'nin jeopolitik konumunun bu gerilimin daha da büyümesine izin vermeyeceğini belirtiyor.

''Türkiye, Rodos ve Girit arasındaki faaliyetlerine başlayınca gerilim her zaman artabilir. Ama şu an Türkiye jeopolitik konumu itibariyle altın bir ülke. Kimsenin Yunanistan’ın hezeyanları ile uğraşacağını düşünmüyorum.

ABD için de gerek enerji arzı, gerek ise İsrail’in güvenliği açısından Doğu Akdeniz’deki tavrı her zamankinden çok daha önemli. Ve jeopolitik açıdan merkezde olan ülkeye herkesin ihtiyacı var." dedi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI