Bugun...Her Eve Bir Öğretmen

İlkokul velileri bir gün önce öğrenci olacak ve ertesi gün ders işleyecek.

facebook-paylas
Tarih: 18-08-2020 21:17

Her Eve Bir Öğretmen

Eğitimci yazar Coşkun Bulut uzaktan eğitim sürecinde 'Her eve bir Öğretmen' önerisinde bulundu.

Bu zor süreçte öğretmen-veli-öğrenci dayanışmasını arttıracağını düşündüğüm “Her Eve Bir Öğretmen” uygulaması faaliyete geçirilirse eğitimde başarı artacaktır. Özellikle ilkokullar için daha faydalı olan bu proje sadece mevcut imkânları geliştirmeye dayalıdır.

Eba tv üzerinden velilere bu dönemde çocuklarına nasıl yaklaşacakları konusunda bilgiler verilebilir. İlkokullarda işlenecek konunun bir gün önceden çocuklara nasıl öğretileceği velilere anlatılırsa öğrencilerin öğrenme sürecinde daha başarılı olacakları gözlenecektir.

Yani ilkokul velileri bir gün önce öğrenci olacak ve ertesi gün ders işleyecek öğrencisine anlamadıkları yerlerde ve ödevlerinde yardımcı olacaklar. Bir bakıma öğretmeyi öğrenecekler. Uzaktan eğitim sürecinde velilerin yapacağı bu fedakârlık öğretmenlerle uyum içerisinde olmalarını sağlayarak çocuklarının öğrenme sürecine olan katkılarını kat kat arttıracaktır.

Daha önceden belirttiğim gibi öğrencilerin canlı derse katılımı sağlanırsa ve bir de öğretmenleriyle iletişim hâlinde olurlarsa çocuklar eğitim-öğretimin sadece okulda yapılmadığını fark edecektir. 1.sınıfların kaydının bu sene alınmamasının, Eba üzerinden “Hazırlık Sınıfı’nda” eğitim görebileceklerinin daha doğru olacağını ifade etmiştim. Bu konuda “Susam Sokağı” programı eğitimlerine ilave edilebilir.

Benim de çocukken gözlerimi kırpmadan izlediğim Susam Sokağı hem eğlendirici hem de öğretici olacaktır. Çocukların derslerinin bir bölümüne ilave edilmesi şimdiki çocukların da beğenisini kazanacaktır.

Bunun dışında ilkokuldan liseye kadar bütün velilere bazı uygulamalarını geçen sene de gördüğümüz bilgilendirme programları daha yoğun yapılabilir.

“Çocuklara nasıl yaklaşılır?

Ödevlerine ve çalışmalarına nasıl yardımcı olunur?

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Onların sorunlarına nasıl çözüm üretilebilir? Onlarla sağlıklı iletişim kurmanın yolları nelerdir?” gibi öğrencilerin eğitim sorunlarını daha yakından tanımalarını sağlayacak programlar alanında uzman kişiler tarafından sıklıkla verildiği takdirde veliler de daha bilinçli bir şekilde eğitime katılacaklardır ve her evde bir öğretmen olacaktır.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTÜEL Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI