Bugun...İlahi Aşk'a Adanmış Bir Ömür

Belh’te kum fırtınasının gözleri kör, güneşi karanlık ettiği bir akşamüstü…

facebook-paylas
Tarih: 12-12-2019 23:45

İlahi Aşk'a Adanmış Bir Ömür

Belh’te kum fırtınasının gözleri kör, güneşi karanlık ettiği bir akşamüstü… Bu fırtınanın ortasında, taştan oyulmuş bir evde Mümine Hatun’un şefkatli kollarındaki Celaleddin o karanlığın içine güneş gibi doğuyordu.

 

30 Eylül 1207’de bugün Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Belh şehrinde dünyaya geldi Mevlana. Annesi Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun, babası “Alimler Sultanı” olarak tanınan Bahaeddin Veled’dir. Asıl adı Celaleddin Muhammed olan büyük düşünürün bir ağabeyi bir de kız kardeşi vardı.

 

Onun ilk ışığı babasıydı

Babası, Celaleddin Muhammed emeklemeyi bıraktığı gün boynuna yeşil kapaklı bir Kur’an-ı Kerim astı. İlk hocası babasıydı. Moğol tehlikesi nedeniyle Bahaeddin Veled ailesini de yanına alarak Belh’i terk etti ve Anadolu’ya göç etti. O sırada Celaleddin Muhammed 5-6 yaşlarındaydı. Kafilenin ilk durağı Nişabur’du. Şehirde görüştükleri büyük sufi Ferüdüddin-i Attar, Celaleddin Muhammed’e kitabını hediye etti ve babasına “Bu çocuğu aziz tut. Çok geçmeyecek, dünyadaki aşıkların gönüllerine ateş salacak” dedi.

 

Konya’ya gelene dek Mekke, Medine, Şam, Erzincan, Anadolu’nun muhtelif şehirleri ve son olarak da Karaman’da yaşayan Celaleddin Muhammed, 18 yaşındayken Karaman’da Gevher Hatun’la evlendi. Bu evlilikten Bahaeddin Muhammed (Sultan Veled) ve Alaaddin Muhammed dünyaya geldi. Mevlana ilk eşi Gevher Hatun’un vefatından sonra “Kira Hatun”la evlenecek, kendisinden “Emir Alim” ve “Melike” isimli iki çocuğu dünyaya gelecekti.

 

Belh’ten Konya’ya uzanan yolculuk boyunca konakladıkları yerlerde çeşitli alimlerden dersler aldı. Tirmizi’nin isteği üzerine Halep ve Şam’da tahsil gördü. Tirmizi 9 yıllık eğitim sürecinin ardından Celaleddin Muhammed’e halka doğru yolu göstermek ve onları eğitmekle meşgul olması gerektiğini söyledi. O da Konya’ya dönerek 1240 yılından itibaren dini ilimleri öğretmeye başladı. Artık, İslam ilimlerinde başarı kazandığı ve din önderliği yaptığı için Mevlana olarak anılıyordu. Mevlana’nın ünü de her yere yayılıyordu.

 

Tasavvuf hırkasını giyen, aşk ve coşkuyla şiirler söyleyen Mevlana, semaya başladı. Artık Mevlana’nın meclisinde ney ve rebab nağmeleri yankılanıyordu. Mevlana, hayatının bundan sonraki bölümünde şiiri, musikiyi ve semayı kendisine yol arkadaşı edindi.

 

Büyük alimin Şems’ten bu kadar etkilenmesi ve vaazı terk etmesi çevresindekilerin Şems’e karşı çıkmasına yol açtı. Dostluğun gül bahçesinde dikenler bitiyordu artık. Duruma kırılan Şems bir gün aniden ortadan kayboldu. Bir rivayete göre ise cinayete kurban gitti. Şems’in gidişi en çok Mevlana’yı etkiledi.

 

‘Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun, etme!

Şems’in Şam’da olduğunu öğrenen Mevlana, oğlunu özür dilemek ve Konya’ya davet etmek için yanına gönderdi. Şems daveti kabul etti ve şehre döndü. Konya’da sema meclisleri düzenlenmeye başlandı. Ancak aynı olaylar tekrarlandı. 1247’den sonra Şems’ten bir daha haber alınamadı. Hazreti Mevlana, Şems’ten sonra aradığını kendinde buldu. Hayatının olgunluk çağına doğru, tarihte örneklerine az rastlanan ilahi aşkın ateşlediği Mevlana olarak toplumun huzurundaydı.

 

‘Yandım’ evresi Mesnevi’yi de beraberinde getirdi

Sırdaşı Çelebi Hüsamettin Mevlana’ya tasavvufu dervişlere anlatacak bir eser yazmasını önerdi. O da Mesnevi’nin ilk 18 beyitinin yazılı olduğu kağıdını sarığından çıkardı ve Çelebi’ye uzattı. Mevlana, ömrünün son 10-15 yıllık döneminde Mesnevi’yi kaleme aldı. O söylüyor, Çelebi Hüsameddin yazıyordu.

 

 

https://interaktif.trthaber.com/2019/mevlana/FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI