Bugun...Türk Deniz Kuvvetleri 939 Yaşında

Kuruluşu 939 yıl öncesine dayanan Türk Deniz Kuvvetleri'nin donanması, mavi vatanının korunması çalışmalarına devam ediyor.

facebook-paylas
Tarih: 26-09-2020 16:44

Türk Deniz Kuvvetleri 939 Yaşında

Türkiye'nin denizlerdeki hak, alaka ve menfaatlerini korumak, mevcut ve olası dış tehditlere karşı koymak ve bölgesel güvenlik girişimlerine katkı sağlamak maksadıyla denizlerde önemli görevler üstlenen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bu kapsamda Karadeniz’de Karadeniz Uyumu Harekatı, Ege Denizi’nde Denizde Durumsal Farkındalık ve Varlık Gösterme Harekatı ile Akdeniz’de Akdeniz Kalkanı Harekatı'nı kesintisiz olarak icra etmeye devam ediyor.

Söz konusu harekatların yanı sıra mavi vatanda dört farklı bölgedeki iki sondaj ve iki sismik araştırma gemisine aynı anda refakat ve koruma görevini yerine getiren bahriyeliler, birçok uluslararası harekata da katılıyor.

Afganistan, Bosna Hersek, Lübnan, Katar, Suriye, Sudan, Libya, Somali, Atlantik Okyanusu, Hint Okyanusu dahil bir çok bölgedeki uluslararası harekatlarda görev alan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları, Aden Körfezi, Arap Denizi ve Somali açıklarında deniz haydutluğu ile mücadele etmek üzere Bahreyn'de teşkil edilen Çok Uluslu Birleşik Görev Kuvveti 151’de de görev alıyor. Görev Kuvvetinin komutası da bir Türk amirali tarafından yapılıyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Preveze Deniz Zaferi’nin yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının yüksek teknolojisi, iyi eğitimli kahraman ve fedakar personeliyle mavi vatanda etkin, caydırıcı ve saygın bir güç olarak varlığını devam ettirdiğini ifade etti.

Bununla birlikte Türk Deniz Kuvvetlerinin dünyanın çeşitli denizlerinde üstlendiği uluslararası görevlerle dünya barışına katkı sağladığını da belirten Akar, şunları kaydetti:

"Son dönemde Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler göstermektedir ki modern bir deniz gücüne sahip olmak ülkemiz için hayati önemi haizdir. Bu çerçevede Deniz Kuvvetlerimizin modern deniz gücü niteliklerini muhafaza edebilmesi için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Başta MİLGEM olmak üzere yerli ve milli savunma sanayimizin yeni deniz sistemleri projelerinin hayata geçirilmesiyle Deniz Kuvvetlerimiz çok daha güçlü bir konuma ulaşacak; Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz başta olmak üzere tüm denizlerde hak, alaka ve menfaatlerimizi azim ve kararlılıkla korumaya devam edecektir."FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TÜRKİYE Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI