Bugun...


ASL-I MUHABBET

facebook-paylas
KARTEPE BÜLTEN
Tarih: 16-07-2015 02:16:00 Güncelleme: 16-07-2015 02:16:00


İkinci sayısı çıkmış, adı başlıktan da anlaşılacağı gibi "Kartepe Bülten" ; Özel veya resmî kurum, kuruluş veya yetkili kişilerce herhangi bir durumla ilgili olarak süreli veya süresiz yayımlanan duyuru.

 

Süreli mi, süresiz mi onu bilemiyoruz, bugün 2. sayısını okuduk. "2015 sayı 2" öyle yazıyor, bülten'den çok belediye ve onun başkanının reklamını yapan bir yayın.

 

Hatırlarsanız Kartepe belediye başkanı göreve gelir gelmez ilk iş olarak tasarruf tedbirleri açıkladı ve uygulamaya koydu.

 

Belli ki tasarruf tedbirleri nedir nasıl olur bizler bilemiyoruz ancak, bir kahvehaneye bile yüzlerce adet bırakılmış olan bu "bülten"'e biraz dikkatli bakacak olursanız, tasarruf falan ortada görünmüyor.

 

Kuşe kağıda basılmış olan bu yayının, kimlere nasıl bir çıkar için bastırıldığı, tasarruf tedbirleri uyguladığını öne süren Kartepe belediyesi bütçesinden bu yayın için ne kadar kaynak aktarıldığı ya da, varsa sponsorunun kimler olduğunu burada tartışacak değilim.

 

Bu, Kartepe belediye Meclisi ve yetkililerin sorumluluğunda olan bir konu.

 

Benim asıl üzüldüğüm husus ise, bu yayın ile birlikte güzel Türkçe'mizin böylesine hoyratça katledilmesidir.

 

Tamam birileri para kazansın kabul, iyi de be kardeşim, kelimeleri hecelere bölmesini dahi bilmiyorsanız yazılı yayınlar sizin neyinize ?.

 

Bir ilk okul mezununu getirin bu işi sizden daha iyi becerecektir. Noktalama işaretleri katliamından vazgeçtik ; "il-kokul" böyle bir hece ayrımı olabilirmi arkadaş ?, "ilk-okul" doğrusu böyle yazılır.

 

Hadi diyelim ki baskı hatası olmuş, ya bunlara ne demeli ? ; "genel-indeki", "serg-ilendi", "Kocae-li", "mahalles-inin","beraber-inde","bel-ediye","arifes-inde","profes-yonel" vs, inanın ki utanç verici bir durum.

 

Sadece ama sadece para kazanma hırsınız yüzünden benim güzel Türkçe'mi böylesine katledemezsiniz arkadaş.

 

Bülten'in ne anlama geldiğini yukarıda arz ettim, bu yayın bülten olmaktan çıkmış saçma sapan metinlerle belediye başkanı reklamı yapıyor.

 

Tamam reklamınızı yapın ama metinler içersinde şaçmalamayı bir kenera bırakın, örneğin ;"Kadın Spor Merkezi açılış" haberinize bakalım.

 

İlk paragraf ; "Kadın Spor Merkezi düzen-lenen törenle birlikte açıldı."

 

İkinci paragraf ; "...Üzülmez'in ilçedeki bayanlara yönelik hizmetlerinden....." "Kartepeli hanımlar spor aktivitesinde.."

 

En cahil birine dahi sorsanız doğru olan ifadenin " Kadın" olduğunu size söylecektir ancak metni hazırlayan ulema bir türlü karar verememiş, önce Kadın demiş, sonra Bayan, sonra Hanım...

 

Maksat üzüm yemek olmayınca...!

 

Tamam, tamam kızmayın hemen son bir cümle yazıp konuyu kapatacağım.

 

"4000 Kartepe'li birlikte oruç açtı" haberinden bir paragraf yazıyorum ; "...İftar, güzel havanın da etkisiyle açılan oruçların ardından yapılan iftar duası ile sürdü..."

 

Eğer bu akıllara ziyan cümleyi Türkçe'mize yakıştırıyorsanız o zaman, güzel havanın etkisiyle açtığınız oruçlar, yaptığınız iftar duasıyla sürsün.

 

Yok eğer bizim asıl maksadımız önce reklam sonra da diyet borcu ödemek diyorsanız...!

 

Tebrikler bunu çok iyi başarmışsınız.Bu yazı 6188 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI