Bugun...


Gönül Altun

facebook-paylas
Woman
Tarih: 06-03-2019 13:30:00 Güncelleme: 07-03-2019 12:12:00


 

 

No woman should leave herself to a man's conscience, love and his confusion at the end of the day (Hiçbir kadın kendini, bir erkeğin vicdanına, aşkına ve günün sonunda aklının karışmasına bırakmamalıdır.)-Mehmet Aslantuğ

Kadın ancak “kadınca” bilenler tarafından anlaşılabilecek bir sonsuzluğun tarifiydi. Başka bir lisandaydı. Kendi tarifini bozana dek.

Kadın ki, şiddeti sadece el kaldırmaktan ibaret sanan adamların, zihnini ve ruhunu eleğe çevirdiği mağdure! İncitilmiş, ürkütülmüş, sindirilmiş , olmadı, kurşunlarla bitirilmiş maktule!

En çok sevdiği katili olmuş, en özenle büyüttüğü katilinin varisi! Baba, koca, oğul üçgeninde kendini unutmuş avare! Ya acıyla dövünmüş, ya acısıyla övünmüş divane!

Kadın ki, yüzyıllardır neredeyse aynı sonla bitmiş hikayelerin baş figüranı! Laf-ü güzaf elleri öpülesi, cennetin üzerinde ayakları!

Bu topraklara “ANA “ diye adını vereni. Bu toprakların “TÖRE” diye toprağa verileni.

Küçücük yaşlarında büsbüyük adamlara eş olmuş, say ki,ruhu çıkmış bedenden,yürüyen bir taş olmuş.Düşlerini içinde bastırmaktan boğulmuş,birden susa kesilmiş,kim ne derse “lal” olmuş.

Yalınayak koştukları yollarda kadınlar hep yalnızdılar. Bazıları için çok değersiz,bazıları için sönük birer yıldızdılar.Kitaplara şöyle yazıldılar:”KADININ ADI YOK”,”SIFIR NOKTASINDAKİ KADIN”,”YÜKSEK TOPUKLAR”,”KADIN:Yarı Kurban,Yarı Suç Ortağı” 1

Ve benzerleri ve benzerleri…

Kimse sorgulamadı. Kim yok etti kadının adını? Kadın,sıfır noktasına nasıl geldi?Üzerinde yürümeyi bile beceremezken,o yüksek topukları neden giydi?Ya da giymesini bileni kim,neden engelledi? Neden suç ortaklığına girdi başka bir kadının, neden başkasının eşini kendine eş kılarak ömrünü kurban etti?

Kadın kendine yabancı artık, kadın en çok kendine yalancı!

Babası sevip sarmadığı için kurtlara sarılmakta, sevgilinin sevgisi içini ısıtmadığı için kürklerle ısınmakta. Bilgeliği başka kadınların hayatlarında okumuş, kendi seçtiklerinin kurbanı olmuş.Ana yurdundan sökmüşler köklerini,rüzgarı bol gurbetlere savrulmuş.

Ey Türk Kadını!

Cesur, arınmış, sapasağlam bir duruşun vardı. Bu halinle,bu çağa nüfuz edemedin.Kendini cehaletin,yıkıcı duyguların,çaresizliğin ve değersizliğin kollarına bıraktın.Yediveren gül olup gururlu olacakken,yabani bir ot gibi, kendini çalılıklara attın.

Şimdi, elbette yollarına dizdiğin taşlar, canını acıtacak!Şimdi, elbette kendi ellerinle inşa ettiğin kafes ,üstüne yıkılacak!Şimdi ,yılda bir kere hatırlanmış olmanın dayanılmaz mutluluğuna inanarak,ömrünün hasadını toplamaya gelmişsin.Kendin için ne ektin ki hayata,neyi biçeceksin?

Eğer yanmayı, yakmaya tercih ediyorsan,


Eğer kalmayı, gitmeye tercih ediyorsan,


Eğer duymayı, bilmeye tercih ediyorsan,


Eğer diğerlerini, kendine tercih ediyorsan,


Bu erkek egemen dünyanın sebebi, biraz da sensin!

-----------------------------------------------------------------------
(1) KADININ ADI YOK, Duygu ASENA

SIFIR NOKTASINDAKİ KADIN, Neval El SEDDAVI

YÜKSEK TOPUKLAR,Murathan MUNGAN

KADIN:Yarı Kurban,Yarı Suç Ortağı, Kaya ÖZTAŞBu yazı 4095 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI